Лікування коксартрозу тазостегнового суглоба

приймає лікар вищої категорії
по спеціальності "Ортопедія і травматологія"

Артроз тазостегнового суглоба (коксартроз) – це поразка суглобового хряща у тазостегновому суглобі, прогресуюче захворювання дегенеративної природи, пов'язане зі зносом суглобового хряща у суглобі. Коксартроз у більшості випадків – це повільно прогресуюче захворювання, яке розвивається і зумовлює руйнування суглобового хряща протягом декількох років.

На перший план входить механічне навантаження хряща – підвищений тиск на суглобовий хрящ (важка фізична праця, надмірна вага, високі фізичні навантаження). Проте, розвиток коксартрозу важко порівняти із віком пацієнта. Вік може змінюватись від 16-ти років до 90+. Всі патології в 21 столітті "молодшають", і артроз кульшових суглобів не виняток.

Ось ще кілька причин розвитку цієї патології:

  1. Одноразові травми в дылянці суглоба, наприклад, приземлення на ноги при стрибку з невеликої висоти – відбувається зіткнення суглобових поверхонь у суглобі, що у відстроченій перспективі запустить процес дегенерації суглобового хряща у місці зіткнення.
  2. Доведено роль спадковості у розвитку коксартрозу.
  3. Гормональні зміни в організмі (жінки старші 50 років).
  4. Вроджені порушення у формуванні кульшового суглоба – дисплазія кульшового суглоба.
  5. Надмірна вага: дуже важливий фактор розвитку коксартрозу – тиск у суглобовому хрящі зростає в рази, відповідно і навантаження на хрящ теж збільшується.
  6. Асептичний некроз голівки стегнової кістки (відбувається порушення в кровопостачанні головки стегнової кістки) – при цьому суглоб може бути цілком збережений, але біль досить сильний, і діагноз ставиться на підставі КТ (комп'ютерної томографії) та скарг пацієнта.

Які симптоми будуть при артрозі кульшового суглоба, і як його виявити?

При коксартрозі 1 стадії болі будуть відчуватися при значному фізичному навантаженні, які проходитимуть після відпочинку. Обсяг рухів у суглобі повний.

На другій стадії коксартрозу болі мають більш постійний характер, виникають при досить незначному фізичному навантаженні. Болі віддають у пах, ногу, (стегно, коліно). Пацієнт починає накульгувати. Об'єм рухів у суглобі обмежений.

Остеоартроз кульшових суглобів 3 ступеня та 4 ступеня – біль у суглобі як при русі, так і в спокої. Рухливість у суглобі різко обмежена. На таких стадіях зазвичай пацієнти постійно приймають знеболювальні препарати. 3-4 стадії коксартрозу – пряме показання до ендопротезування кульшового суглоба.

Діагностика та лікування коксартрозу тазостегнового суглоба

Якщо говорити про діагностику артрозу кульшового суглоба – ступінь визначається за звичайним рентгенівським знімком, на основі скарг пацієнта та клінічного огляду. Лікування остеоартрозу кульшових суглобів залежить безпосередньо від стадії захворювання.

Нижченаведені рекомендації відносяться до артрозу 1-2 ступеня:

  • зменшення больового синдрому;
  • покращення живлення хрящової тканини;
  • зміцнення активних стабілізаторів у суглобі – тренування навколосуглобових м'язів – плавання, ЛФК, масажі;
  • зменшення вертикального навантаження на суглоб.

Всі ці пункти можна застосовувати при консервативному лікуванні артрозу лівого та правого кульшового суглоба – коли суглобовий хрящ ще піддається терапії і можливо вплинути на уповільнення процесу дегенерації хряща.

Важливі пункти при лікуванні коксартрозу 1-2 стадії:

  • правильне харчування;
  • контроль маси тіла – ці два пункти тісно пов'язані, оскільки зниження ваги = зниження навантаження на суглоб;
  • уникати травм;
  • активний спосіб життя – по можливості виключаються вертикальні навантаження на суглоб – біг, підняття тяжкості тощо; ідеальним буде плавання – тренування м'язів та горизонтальне навантаження без опору розвантажують суглоби та тренують активні стабілізатори – м'язи, що оточують кульшовий суглоб.

Медикаментозне лікування:

  1. Для зменшення болю при коксартрозі на будь-яких стадіях застосовують знеболювальні. На жаль, вони надають побічну подразнюючу дію на шлунково-кишковий тракт, печінку, нирки, до того ж згодом їх ефективність слабшає.
  2. Для зняття м'язових спазмів, поліпшення кровопостачання навколосуглобових м'язів застосовують міорелаксанти.
  3. Підтримка хрящової тканини – прийом хондропротекторів.

При лікуванні остеоартрозу кульшових суглобів 3-4 ступеня або неефективності лікування артрозу 1-2 ступеня і прогресуванні больового синдрому радикальним рішенням (і єдиним, що рятує від проблеми) є ендопротезування тазостегнового суглоба – тобто його заміна сучасними ендопротезами світових виробників(Mathys, Lima, Smith&Nephew та ін.).

Прогноз після ендопротезування тазостегнового суглоба – повне позбавлення від больового синдрому та повернення до повсякденного життя.

Терміни реабілітації індивідуальні і розглядаються безпосередньо при роботі з пацієнтом.

Записатись на прийом
Госпіталь ветеранів війни, м. Миколаїв, вул. Київська, 1 (мрн Ліски).
Уніфокальне ендопротезування (інтерв'ю)
Обласний травматолог Микола Іванович Алексєєв проводить операції на колінному суглобі різної складності в Миколає
Біль в колінах: причини і лікування
Роль, яку відіграють ноги в нашому житті, складно переоцінити. Завдяки їм ми можемо ходити, бігати, стрибати і жи
Профілактика травм суглобів при заняттях спортом
На стані суглобів негативно позначаються будь-які підвищені навантаження, особливо професійні заняття спортом. Хр