Питання та Відповіді

приймає лікар вищої категорії
по спеціальності "Ортопедія і травматологія"
Питання вiдповiдь

При наявності показань до проведення артроскопії звертайтеся до Алексєєва Миколи Івановича –головного експерта Миколаївській області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія». +38 (050) 645 93 19.

Все залежить від його якості та країни виробника. Є суглоби цементні і безцементні. Є з керамічним покриттям, а є з металевим. За виробництвом: американські, німецькі, італійські, українські та індійські. Виходячи з цього, фірми-виробники оцінюють свої ендопротези в діапазоні від 1-ї до 3,5 тисяч доларів. Пацієнти самі здійснюють оплату за ендопротези з представниками фірм, отримавши від них всі документи з печатками на руки.

Після постановки діагнозу і згоди хворого на заміну суглоба, пацієнтові пропонується обстеження. Зробити це можна протягом одного дня, як у нас в лікарні, так і амбулаторно в поліклініці за місцем проживання. Ґрунтуючись на результатах аналізів і ЕКГ, хворого обов’язково консультують анестезіолог і кардіолог (в разі необхідності – судинний хірург і невропатолог). Після того, як консультанти дали згоду на проведення операції, спільно з хворим вибирається ендопротез, який найбільше підходить. На жаль, часто доводиться враховувати фінансову можливість пацієнта в придбанні ендопротеза, а не показання.

На жаль, деформуючий артроз повністю вилікувати неможливо. При 1-й і 2-й стадіях можна уповільнити руйнування хряща. Для цього необхідно:

  • змінити спосіб життя, тобто позбутися зайвої ваги, змінити харчування, перейти від вертикального навантаження на суглоби в горизонтальну (замість ходи, бігу, стрибків, танців зайнятися плаванням, гімнастикою лежачи; для чоловіків – турнік, бруси);
  • приймати хондропротектори по 3 місяці і вводити їх внутрісуглобно 2 рази в рік (наприклад, гіалуронову кислоту);
  • періодично знімати запалення нестероїдними препаратами (наприклад, Раптеном).

При 3-й і 4-й стадіях необхідно оперативне лікування – ендопротезування (заміна суглоба ендопротезом) або дебрідмент (очищення порожнини колінного суглоба з використанням артроскопа).

Суглоби можуть хворіти в будь-якому віці і з різних причин. Займаються лікуванням суглобів сімейні лікарі, педіатри, хірурги, травматологи, артрологи, ревматологи, інфекціоністи, фтизіатри та інші.
Травматологи лікують суглоби, як правило, після травм і наслідків інфекційних ревматоїдних руйнувань (артрозів).
Часто лікують хворого лікарі спільно: травматологи і хірурги (нагноєння суглоба), травматологи і ревматологи (подагра суглобів).
Артроз – це руйнування хряща, що викликає деформацію суглоба. Залежно від ступеня руйнування хряща і болю, який відчувається, артрози діляться на 4 стадії:

  • для 1-ї та 2-ї стадій характерні незначні періодичні болі і дискомфорт в суглобах, що виражається в деякому обмеженні в рухах;
  • для 3-й і 4-й стадій характерно наявність сильних болів в суглобі, як в стані спокою, так і при русі.

Причини виникнення артрозу найрізноманітніші:

  • надмірні фізичні навантаження;
  • зайва вага;
  • гормональні порушення (особливо у жінок після 50 років);
  • інфекційні захворювання;
  • ревматоїдні захворювання;
  • внутрішньосуглобові і навколосуглобові переломи;
  • хвороби гематології та ендокринології і т.ін.

Існує велика кількість варіантів протезів кульшового суглоба – з цементною і безцементною фіксацією. При цементній фіксації штучний суглоб фіксується в кістці за допомогою медичного цементу. При безцементній фіксації кістка вростає в пористу поверхню штучного суглоба.

При травмі меніска починається запальний процес в суглобі. Якщо своєчасно не діагностувати розрив меніска, то захворювання може перейти в хронічну форму, викликавши дегенерацію суглоба (артроз). І тоді суглоб припиняє виконувати свої функції. Для того, щоб відновити його рухливість, пізніше необхідно буде вживати більш радикальні заходи:

  • проводити операцію з ендопротезування колінного суглоба;
  • або артродез – операцію по зрощенню суглоба, що ефективно усуває біль, але робить суглоб абсолютно нерухомим.

Артроскопія – це мінімальне хірургічне втручання, що проводиться за допомогою артроскопа з метою діагностування та визначення методів лікування.

За допомогою артроскопа можна обстежити практично будь-який суглоб людини і усунути такі пошкодження як розрив зв'язки, травма меніска і хряща.

За допомогою артроскопії обстежуються колінні, тазостегнові, плечові, ліктьові, променезап'ясткові, гомілковостопні і суглоби стоп.

Артроскопія може бути потрібна при проведенні операцій із заміни тазостегнового суглоба, заміни колінного суглоба та інших суглобів.

Після артроскопічного втручання зменшується набряклість в ділянці суглоба, майже повністю зникають болі, поступово відновлюється м'язова активність.

Ендопротезування суглобів – це операціяз частковою або повною заміною суглоба, мета якоїпозбавити від больових відчуттів у суглобах і повернути їм рухливість.

Точно визначити потребу в такій операції може тільки лікар-травматолог, але передумовами є: інтенсивний біль в зоні суглоба, втрата його рухливості, переломи і несправжні суглоби шийки стегна в цій ділянці у людей похилого віку. Більше інформації тут.

Ендопротези виготовляють з таких материаллов як метал, кераміка, поліетилен. Також за типом фіксації ендопротези буваю цементні і безцементні.

Якщо дотримуватися всіхнеобхіднихрекомендацій, то ендопротез буде служити 20 і більше років.

Як і в усіх економічно розвинених країнах, так і у нас – 98% операцій проходять успішно. Десь 1-2% – бувають ускладнення (найчастіше, це ранні або пізні інфікування рани).

Біль ‒ це одна з головних ознак захворювання. Так, при артрозі біль проявляється в основному тільки при русі і додатковому навантаженні, при цьому він може бути незначним. Саме тому часто люди і не надають йому значення, запускаючи хворобу. Також при захворюваннях амплітуда руху в ураженому некрозом суглобі зменшується. При артрозі змінюється зовнішній вигляд суглоба, але в цьому випадку немає припухлості, як при артриті. Симптомами артриту можуть бути запалення, припухлість, поява щільних вузликів, збільшення температури в місці запалення.

Операції з ендопротезування суглобів проводяться з діагнозом ‒ артроз тазостегнового і колінного суглоба 3-4 стадії (при наявності значного болю). При 1-2 стадії артрозу проводиться консервативне лікування.

Ні, ніяких шрамів після артроскопії не залишається, так як надрізи після операції заживають дуже швидко.

На вартість артроскопічний операції впливають два основні фактори: ціни на витратні матеріали та медикаменти. Тому її необхідно уточнювати у лікаря.

Через спеціальні надрізи в хворий суглоб вводиться артроскоп з міні-камерою таінструменти. Камера передаєзображення на екран монітрам, завдяки чому хірург робить необхідні маніпуляції всередині, щоб відновити функціональність суглоба.

Основним показанням до проведення артроскопії колінного суглоба є відсутність поліпшень при медикаментозному лікуванні і сильні болі, що ускладнюють рух.

Протягом 7 днів прооперований знаходиться під наглядом лікарів в стаціонарі. Потім хворого виписують додому, де він продовжує слідувати рекомендаціям лікаря. На 21 добу знімають післяопераційні шви (можна на дому).

Вартість ендопротеза вiд 1850 $ до 3200 $, в залежність від виробника і виду. Вартість необхідних медикаментів - від 15 до 18 тис. грн.

Необхідно здати загальний аналіз сечі і кілька аналізів крові: загальний, коагулограма, RW і ін. Можуть бути призначені ЕКГ, УЗД, рентген, МРТ, КТ.

Така операція може знадобиться при травмах і деформаціях від серйозних захворювань, таких як некроз колінного суглоба. Але призначити її може тільки лікар ортопед-травматолог після огляду і необхідної діагностики. Огляд в Миколаєві проводить Алексєєв Микола Іванович – головний експерт Миколаївської області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія».

Тривалість реабілітації після заміни тазостегнового суглоба залежить від стану організму пацієнта. Після виписки з лікарні необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря.

Призначити таку операцію може тільки лікар ортопед-травматолог після огляду і необхідної діагностики. Огляд в Миколаєві проводить Алексєєв Микола Іванович – головний експерт Миколаївської області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія».

Вартість операції з ендопротезування кульшового та колінного суглобів залежить від якості і вартості самого протеза. Протез підбирається індивідуально кожному пацієнту залежно від тяжкості захворювання, травми, також віку пацієнта і фізичних даних.

На даний момент, на жаль, Микола Іванович веде прийом хворих і проводить операції в м Миколаїв, 3 Міська лікарня. Ви можете отримати консультацію по тел. +380506459319. Також попередньо домовитися про дату приїзду на консультацію, підготовку і проведення операції.

Необхідні аналізи пацієнт може здати в поліклініці за місцем проживання, а також в приватних лабораторіях (Diva, Sinevo …)

Основні фактори, які впливають на тривалістьвідновлення організму після ендопротезування, – цевік і загальнийстан здоров'я пацієнта.Але, наприклад, після заміни тазостегнового суглоба може ходити на ходунках або милицях уже через добу.