FAQ

приймає обласний травматолог,
головний експерт Миколаївської області

по спеціальності “Ортопедія і травматологія”
Питання вiдповiдь
Як і в усіх економічно розвинених країнах, так і у нас – 98% операцій проходять успішно. Десь 1-2% – бувають ускладнення (найчастіше, це ранні або пізні інфікування рани).

Все залежить від його якості та країни виробника. Є суглоби цементні і безцементні. Є з керамічним покриттям, а є з металевим. За виробництвом: американські, німецькі, італійські, українські та індійські. Виходячи з цього, фірми-виробники оцінюють свої ендопротези в діапазоні від 1-ї до 3,5 тисяч доларів. Пацієнти самі здійснюють оплату за ендопротези з представниками фірм, отримавши від них всі документи з печатками на руки.

Після постановки діагнозу і згоди хворого на заміну суглоба, пацієнтові пропонується обстеження. Зробити це можна протягом одного дня, як у нас в лікарні, так і амбулаторно в поліклініці за місцем проживання. Ґрунтуючись на результатах аналізів і ЕКГ, хворого обов’язково консультують анестезіолог і кардіолог (в разі необхідності – судинний хірург і невропатолог). Після того, як консультанти дали згоду на проведення операції, спільно з хворим вибирається ендопротез, який найбільше підходить. На жаль, часто доводиться враховувати фінансову можливість пацієнта в придбанні ендопротеза, а не показання.

На жаль, деформуючий артроз повністю вилікувати неможливо. При 1-й і 2-й стадіях можна уповільнити руйнування хряща. Для цього необхідно:

 • змінити спосіб життя, тобто позбутися зайвої ваги, змінити харчування, перейти від вертикального навантаження на суглоби в горизонтальну (замість ходи, бігу, стрибків, танців зайнятися плаванням, гімнастикою лежачи; для чоловіків – турнік, бруси);
 • приймати хондропротектори по 3 місяці і вводити їх внутрісуглобно 2 рази в рік (наприклад, гіалуронову кислоту);
 • періодично знімати запалення нестероїдними препаратами (наприклад, Раптеном).

При 3-й і 4-й стадіях необхідно оперативне лікування – ендопротезування (заміна суглоба ендопротезом) або дебрідмент (очищення порожнини колінного суглоба з використанням артроскопа).

Суглоби можуть хворіти в будь-якому віці і з різних причин. Займаються лікуванням суглобів сімейні лікарі, педіатри, хірурги, травматологи, артрологи, ревматологи, інфекціоністи, фтизіатри та інші.
Травматологи лікують суглоби, як правило, після травм і наслідків інфекційних ревматоїдних руйнувань (артрозів).
Часто лікують хворого лікарі спільно: травматологи і хірурги (нагноєння суглоба), травматологи і ревматологи (подагра суглобів).
Артроз – це руйнування хряща, що викликає деформацію суглоба. Залежно від ступеня руйнування хряща і болю, який відчувається, артрози діляться на 4 стадії:

 • для 1-ї та 2-ї стадій характерні незначні періодичні болі і дискомфорт в суглобах, що виражається в деякому обмеженні в рухах;
 • для 3-й і 4-й стадій характерно наявність сильних болів в суглобі, як в стані спокою, так і при русі.

Причини виникнення артрозу найрізноманітніші:

 • надмірні фізичні навантаження;
 • зайва вага;
 • гормональні порушення (особливо у жінок після 50 років);
 • інфекційні захворювання;
 • ревматоїдні захворювання;
 • внутрішньосуглобові і навколосуглобові переломи;
 • хвороби гематології та ендокринології і т.ін.

Існує велика кількість варіантів протезів кульшового суглоба – з цементною і безцементною фіксацією. При цементній фіксації штучний суглоб фіксується в кістці за допомогою медичного цементу. При безцементній фіксації кістка вростає в пористу поверхню штучного суглоба.

При травмі меніска починається запальний процес в суглобі. Якщо своєчасно не діагностувати розрив меніска, то захворювання може перейти в хронічну форму, викликавши дегенерацію суглоба (артроз). І тоді суглоб припиняє виконувати свої функції. Для того, щоб відновити його рухливість, пізніше необхідно буде вживати більш радикальні заходи:

 • проводити операцію з ендопротезування колінного суглоба;
 • або артродез – операцію по зрощенню суглоба, що ефективно усуває біль, але робить суглоб абсолютно нерухомим.

Артроскопія – це мінімальне хірургічне втручання, що проводиться за допомогою артроскопа з метою діагностування та визначення методів лікування.

За допомогою артроскопа можна обстежити практично будь-який суглоб людини і усунути такі пошкодження як розрив зв'язки, травма меніска і хряща.

За допомогою артроскопії обстежуються колінні, тазостегнові, плечові, ліктьові, променезап'ясткові, гомілковостопні і суглоби стоп.

Артроскопія може бути потрібна при проведенні операцій із заміни тазостегнового суглоба, заміни колінного суглоба та інших суглобів.

Після артроскопічного втручання зменшується набряклість в ділянці суглоба, майже повністю зникають болі, поступово відновлюється м'язова активність.

Ендопротезування суглобів – це операціяз частковою або повною заміною суглоба, мета якоїпозбавити від больових відчуттів у суглобах і повернути їм рухливість.

Точно визначити потребу в такій операції може тільки лікар-травматолог, але передумовами є: інтенсивний біль в зоні суглоба, втрата його рухливості, переломи і несправжні суглоби шийки стегна в цій ділянці у людей похилого віку. Більше інформації тут.

Ендопротези виготовляють з таких материаллов як метал, кераміка, поліетилен. Також за типом фіксації ендопротези буваю цементні і безцементні.

Якщо дотримуватися всіхнеобхіднихрекомендацій, то ендопротез буде служити 20 і більше років.

Основні фактори, які впливають на тривалістьвідновлення організму після ендопротезування, – цевік і загальнийстан здоров'я пацієнта.Але, наприклад, після заміни тазостегнового суглоба може ходити на ходунках або милицях уже через добу.

При наявності показань до проведення артроскопії звертайтеся до Алексєєва Миколи Івановича –головного експерта Миколаївській області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія». +38 (050) 645 93 19.

Ні, ніяких шрамів після артроскопії не залишається, так як надрізи після операції заживають дуже швидко.

На вартість артроскопічний операції впливають два основні фактори: ціни на витратні матеріали та медикаменти. Тому її необхідно уточнювати у лікаря.

Через спеціальні надрізи в хворий суглоб вводиться артроскоп з міні-камерою таінструменти. Камера передаєзображення на екран монітрам, завдяки чому хірург робить необхідні маніпуляції всередині, щоб відновити функціональність суглоба.

Основним показанням до проведення артроскопії колінного суглоба є відсутність поліпшень при медикаментозному лікуванні і сильні болі, що ускладнюють рух.

Протягом 7 днів прооперований знаходиться під наглядом лікарів в стаціонарі. Потім хворого виписують додому, де він продовжує слідувати рекомендаціям лікаря. На 21 добу знімають післяопераційні шви (можна на дому).

Вартість ендопротеза вiд 1850 $ до 3200 $, в залежність від виробника і виду. Вартість необхідних медикаментів - від 15 до 18 тис. грн.

Необхідно здати загальний аналіз сечі і кілька аналізів крові: загальний, коагулограма, RW і ін. Можуть бути призначені ЕКГ, УЗД, рентген, МРТ, КТ.

Така операція може знадобиться при травмах і деформаціях від серйозних захворювань. Але призначити її може тільки лікар ортопед-травматолог після огляду і необхідної діагностики. Огляд в Миколаєві проводить Алексєєв Микола Іванович – головний експерт Миколаївської області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія».

Тривалість реабілітації після заміни тазостегнового суглоба залежить від стану організму пацієнта. Після виписки з лікарні необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря.

Призначити таку операцію може тільки лікар ортопед-травматолог після огляду і необхідної діагностики. Огляд в Миколаєві проводить Алексєєв Микола Іванович – головний експерт Миколаївської області за спеціальністю «Ортопедія і травматологія».

Вартість операції з ендопротезування кульшового та колінного суглобів залежить від якості і вартості самого протеза. Протез підбирається індивідуально кожному пацієнту залежно від тяжкості захворювання, травми, також віку пацієнта і фізичних даних.

На даний момент, на жаль, Микола Іванович веде прийом хворих і проводить операції в м Миколаїв, 3 Міська лікарня. Ви можете отримати консультацію по тел. +380506459319. Також попередньо домовитися про дату приїзду на консультацію, підготовку і проведення операції.

Необхідні аналізи пацієнт може здати в поліклініці за місцем проживання, а також в приватних лабораторіях (Diva, Sinevo …)

Операції з ендопротезування суглобів проводяться з діагнозом ‒ артроз тазостегнового і колінного суглоба 3-4 стадії (при наявності значного болю). При 1-2 стадії артрозу проводиться консервативне лікування.

Біль ‒ це одна з головних ознак захворювання. Так, при артрозі біль проявляється в основному тільки при русі і додатковому навантаженні, при цьому він може бути незначним. Саме тому часто люди і не надають йому значення, запускаючи хворобу. Також при захворюваннях амплітуда руху в ураженому суглобі зменшується. При артрозі змінюється зовнішній вигляд суглоба, але в цьому випадку немає припухлості, як при артриті. Симптомами артриту можуть бути запалення, припухлість, поява щільних вузликів, збільшення температури в місці запалення.