- Пн - Нд: 8:00 - 20:00
Найбільшим суглобом в організмі людини є колінний. Він також і найскладніший за структурою. До його складу входять стегнова, великогомілкова кістки і надколінник; зв’язки і меніски – прошарку волокнистого хряща, розташовані між виростків кісток. Меніски виконують стабілізуючу функцію, забезпечуючи узгоджену роботу всіх елементів суглоба.
У колінному суглобі присутні внутрішній (медіальний) – менш рухливий, і зовнішній (латеральний) – більш рухливий меніски. Розташовані вони між стегнової і великої гомілкової кісткою і мають форму півмісяця. Меніски значно зменшують тертя в суглобі і, виступаючи в ролі амортизаторів, захищають хрящі від руйнувань.
Пошкодження менісків є найбільш поширеною травмою колінного суглоба. Часто цю недугу страждають спортсмени, схильні до великих фізичних навантажень. Однак, меніск можна пошкодити під час звичайної прогулянки, спіткнувшись і невдало приземлившись на коліно. Імовірність ушкодження менісків зростає при наступних умовах:
Медіальний (внутрішній) меніск більше схильний до травмування, ніж латеральний (зовнішній), так як він менш рухливий. Розрізняють такі види розриву менісків:
Поздовжні вертикальні і в формі дуги розриви можуть бути повними і неповними, переважно починаються з надриву заднього рогу меніска.
Відразу ж після отримання травми виникає різкий біль в коліні. Деякі можуть почути в цей момент клацання. Потім біль злегка затихає. Але на ранок вона стає сильнішою: виникає відчуття, ніби в коліні знаходиться цвях. У стані спокою біль мінімальна, при згинанні і розгинанні коліна вона посилюється.
Відірвавшись в результаті травми і застряг між кістками фрагмент меніска блокує роботу суглоба, і потерпілий просто не може ходити. Однак цей симптом може стати і ознакою розірвалися зв’язок.
Якщо пошкоджений меніск, і ще не була отримана кваліфікована допомога ортопеда-травматолога, то через пару днів суглоб набрякає і значно збільшується в розмірах.
Так як хрящова прошарок пронизана дрібними кровоносними судинами, то при її розриві або надриві кров надходить в сам суглоб, і коліно набуває червонуватого відтінку.
Визначити травму меніска самому за вищевказаними ознаками вкрай складно, так як вони дуже схожі з симптомами і інших захворювань: гонартроза, забиття і розтягнення зв’язок.
Для того щоб правильно поставити діагноз, необхідно пройти обстеження в лікарні, де огляне кваліфікований ортопед-травматолог і в разі необхідності призначить рентген, МРТ або УЗД.
Перше, що необхідно зробити при травмі колінного суглоба – забезпечити спокій потерпілому, помістивши його так, щоб травмована нога перебувала трохи вище рівня грудей. На місце болю необхідно накласти холодний компрес і забинтувати його еластичним бинтом.
У поліклініці зроблять рентгенівський знімок, щоб виключити можливість перелому. Потім проведуть ультразвукове дослідження з метою виключення інших пошкоджень. МРТ дасть можливість визначити травму меніска. Однак більш повну картину можна побачити за допомогою артроскопического дослідження, яке проводять у випадках блокади суглоба або відриву частини меніска.
Потім, враховуючи вік пацієнта, його фізичний стан і тяжкість травми, ортопед-травматолог вибирає найбільш ефективний метод лікування. Розрізняють консервативний метод і оперативний.
Лікування меніска може включати наступні етапи:
Лікування розриву меніска без операції проводиться в разі незначного пошкодження або його зміщення. Проводиться це шляхом нерухомою фіксації колінного суглоба на 3-4 тижні в поєднанні з прийомом знеболюючих лікарських засобів і хондропротекторів. Потім призначають курс фізіотерапевтичних процедур.
Якщо після такого лікування біль в коліні не пройшла і присутні інші симптоми, то призначають малоінвазивне хірургічне втручання – артроскопію. Таку ж операцію призначають і в разі блокади колінного суглоба. Якщо розрив меніска стався в білій зоні (там, де немає кровоносних судин), то шансів на його зрощення практично немає. У цьому випадку відразу призначають артроскопічну операцію з видалення меніска. Дізнатися ціни на операцію можна тут.