Операція по заміні суглоба

приймає лікар вищої категорії
по спеціальності "Ортопедія і травматологія"

Ендопротезування суглобів – це операція по заміні суглоба або частини суглоба. Компонент, який встановлюють на місце втратила свої функції частини суглоба, називають ендопротезом.

Ендопротезування колінного суглоба
Ендопротезування колінного суглоба в Україні часто є єдиним і найнадійнішим способом відновлення рухливості нижнь
Ендопротезування кульшового суглоба
Ендопротезування кульшового суглоба – це часткова (полюсна) або повна (тотальна) заміна компонентів таз

В результаті операції вдається:

 • повністю позбутися від хворобливих відчуттів в суглобі або значно її зменшити;
 • зробити втратив свої функції суглоб рухомим.

Починаючи з 70-х років минулого століття, операція ендопротезування благополучно практикується в країнах з високим рівнем економічного і соціального розвитку. Протягом одного року хірурги США замінюють тазостегновий суглоб ендопротезом більш ніж 300 тисячам осіб.

За останні півстоліття протезування суглобів зазнало істотних змін. Сильно змінилися вид, форма і технічні характеристики протезів. Сучасний ендопротез – це складний технічний пристрій, що відновлює рухові функції ніг і рук. Сьогодні операції з ендопротезування можна проводити не тільки на колінному(при некрозі суглоба) і тазостегновому, але і на інших суглобах, використовуючи при цьому якісні ендопротези з США, Німеччини і Великобританії.

Коли необхідно проводити операцію по заміні суглоба?

Більш точно необхідність операції по заміні суглоба може визначити тільки лікар травматолог. Але, як правило, основними передумовами до заміни суглоба все ж є:

 • наявність інтенсивного болю, яку насилу можна придушити прийняттям великої кількості знеболюючих засобів;
 • відсутність рухливості суглоба в повній мірі, в результаті чого пацієнт обездвижен і не може самостійно пересуватися;
 • несправжні суглоби шийки стегна і переломи в цій області у людей похилого віку.

Які суглоби використовують під час операціїї в Україні?

Професійні операції на заміну суглоба в Миколаєві, Одесі, Кропивницькому та Херсоні проводить першокласний фахівець Алексєєв Микола Іванович.

Ендопротез повторює форму якого він заміщує суглоба і являє собою пристрій, що складається з декількох фрагментів, кожен з яких виготовлений з біоінертних сплавів металів, полімерів або кераміки.
Ендопротези, виходячи з виникаючих сил тертя між дотичними компонентами, по виготовленим матеріалами ділять на три основні групи:

 • кераміка-кераміка;
 • кераміка-поліетилен (кросслінк);
 • метал-поліетилен.

Найпоширенішими є ендопротези, в яких дотичні поверхні виготовлені з кераміки і високомолекулярного поліетилену (кросслінка). Таке поєднання матеріалів забезпечує роботу суглоба на довгий час. Ендопротези з парою тертя ”кераміка-кераміка” (головка і вкладиш виготовлені з кераміки) менш поширені через свою дорожнечу.

Найбільшого поширення в Україні отримав безцементний спосіб імплантації, при якому ніжка ендопротеза закріплюється нерухомо в костномозговом каналі стегнової кістки. Такий спосіб фіксації забезпечує надійну і стабільну роботу суглоба на довгі роки.

Термін експлуатації ендопротеза

У процесі використання ендопротез піддається фізичному зносу. Тому заміна суглобів в Миколаєві – це відповідальне завдання, яку варто довірити професіоналам. Інтенсивність зношування того чи іншого штучного суглоба залежить від способу життя, який веде його володар. Чим молодше і більш рухливими пацієнт, тим швидше буде зношуватися і його ендопротез. І навпаки, чим менше навантаження на штучний суглоб, тим термін його використання довше. При дотриманні всіх рекомендацій більше 95% ендопротезів справно працюють тривалий час (десятки років).

Чи бувають ускладнення при заміні суглоба?

Операція по заміні суглоба - це складне хірургічне втручання, тому після нього можуть виникнути деякі ускладнення. На щастя, доля їх невелика.

Розрізняють такі найбільш небезпечні ускладнення після операції по заміні суглоба:

 • тромбоемболію легеневої артерії (ймовірність виникнення – 0,05%);
 • інфекційне запалення в області штучного протеза (ймовірність – 0,5-2,0%).

Дуже важким ускладненням ендопротезування є тромбоемболія легеневої артерії. Щоб їй запобігти, прооперованим вводять розріджують кров антикоагулянти протягом місяця.
Під час проведення операції з ендопротезування в організм може проникнути інфекція. І буває так, що перемогти її вдається тільки після вилучення ендопротеза. Тому для попередження інфекційного ускладнення кожному пацієнтові призначають антибіотики.

При наявності у пацієнта ревматоїдного артриту і безперервному прийомі гормональних препаратів ризик розвитку інфекції значно підвищується. Ступінь ризику можна визначити тільки після проведення повного обстеження хворого.

Яка реабілітація після операції по заміні суглоба?

Після заміни тазостегнового суглоба людина може ходити вже через добу, використовуючи при цьому ходунки або милиці.

 1. Деяким хворим дозволяється відразу ж ходити без додаткової опори.
 2. Спочатку він долає невеликі відстані, але поступово навантаження збільшується.
 3. Весь цей час хворий перебуває в лікарні під наглядом лікарів.
 4. При нормальній температурі тіла і сухий пов'язці на рані хворий може бути виписаний додому.
 5. Дома прооперований продовжує робити прописану лікарем гімнастику і приймати антикоагулянти.
 6. Тривалість відновлення організму після ендопротезування залежить від віку хворого і загального стану його здоров'я.
 7. Забороняється проведення будь-яких фізіопроцедур в місці установки ендопротеза. Вони жодним чином не покращують роботу заміненого суглоба і їх не можна застосовувати після проведення операції по заміні суглоба.

Де зробити операцію по заміні суглоба в Україні?

Лікар ортопед-травматолог Алексєєв Микола Іванович спеціалізується на ендопротезуванні кульшових і колінних суглобів. Прийом пацієнтів веде в обласному відділенні травматології та ортопедії міської лікарні № 3 м. Миколаєва Також можна отримати консультацію з Кропивницького, Одеси та Херсона по телефону (050) 645-93-19.

Статті
Як правильно вибрати суглоб?
При деяких обставинах (перелом шийки стегна, деформуючий артроз тазостегнового суглоба IV стадії та ін.) заміна с
Лікування після операції: реабілітація
Для відновлення після операції на колінному або тазостегновому суглобі необхідно пройти реабілітаційни період.&nb
Які аналізи потрібно здавати?
При підготовці до операції на суглобах необхідно попередньо здати ряд аналізів. 
Питання вiдповiдь

Ендопротезування суглобів – це операціяз частковою або повною заміною суглоба, мета якоїпозбавити від больових відчуттів у суглобах і повернути їм рухливість.

Точно визначити потребу в такій операції може тільки лікар-травматолог, але передумовами є: інтенсивний біль в зоні суглоба, втрата його рухливості, переломи і несправжні суглоби шийки стегна в цій ділянці у людей похилого віку. Більше інформації тут.

Ендопротези виготовляють з таких материаллов як метал, кераміка, поліетилен. Також за типом фіксації ендопротези буваю цементні і безцементні.

Якщо дотримуватися всіхнеобхіднихрекомендацій, то ендопротез буде служити 20 і більше років.

Основні фактори, які впливають на тривалістьвідновлення організму після ендопротезування, – цевік і загальнийстан здоров'я пацієнта.Але, наприклад, після заміни тазостегнового суглоба може ходити на ходунках або милицях уже через добу.