Лікування остеоартрозу

приймає обласний травматолог,
головний експерт Миколаївської області

по спеціальності “Ортопедія і травматологія”

Артроз колінного суглоба (гонартроз) – це захворювання суглоба, при якому відбувається поступове руйнування хрящового шару. Лікування артрозу – це величезна відповідальність, яку варто довірити тільки професіоналам.

Причини розвитку хвороби

 • вікові зміни (частіше проявляється у людей, які переступили 50-річний рубіж);
 • надмірна вага (зняття зайвої ваги знижує ймовірність розвитку артрозу);
 • генетична схильність;
 • раніше отримані травми коліна і зв’язок.

Ознаки гонартроза

 • Болі в коліні в стані спокою, помітно знижуються при ходьбі.
 • Зменшення амплітуди рухів.
 • Відчуття скутості.
 • Зміна форми коліна.
 • Набряк тканин в області суглоба.
 • Підвищена чутливість.

При індивідуальному огляді, спираючись на результати клінічних досліджень і рентгенівські знімки, фахівець визначає стадію розвитку хвороби і призначає відповідне лікування.

Лікування артрозу і остеоартрозу

Починають лікування остеоартрозу і артрозу з більш простих методів. Якщо не допомагає – переходять до більш складним. У будь-якому випадку, спочатку максимально знижують фактори, що сприяють збільшенню захворювання.

Коли вже не допомагають медикаменти, хворому рекомендують оперативне втручання. Виходячи зі ступеня пошкодження суглоба, призначають артроскопический дебрідмент, навколосуглобових остеотомії або ендопротезування.

Зниження маси тіла

Надмірна вага створює додаткове навантаження на коліна, в результаті чого хрящова прошарок швидше зношується. При зменшенні маси тіла симптоми гонартроза проявляються в меншому ступені.

Зміна фізичної активності та зменшення навантаження

Заняття бігом і важкою атлетикою перевантажують коліна. Тому хворим рекомендують виключити ці види спорту, віддаючи перевагу плаванню, лиж і занять на орбітрек, що значно знижує навантаження на суглоби ніг і хребет.

При наявності сильних болів для зниження навантаження використовують милиці, тростини і ходунки.

Лікування остеоартрозу

Ортопедичні устілки

Сприяють зміни біомеханіки рухів стоп, завдяки чому перерозподіляється навантаження.

Протизапальні лікарські засоби

Від болю в суглобах добре допомагають нестероїдні протизапальні лікарські засоби.

Застосування гормональних препаратів

Гормональні препарати знижують запалення і больові відчуття. Однак таке лікування призначають тільки при наявності позитивної динаміки, коли хороший результат пересилює побічний ефект.

Біологічна терапія

В даний час для лікування артрозів все частіше застосовують методи біологічної терапії, до яких відносять:

 • PRP – терапію, засновану на використанні сироватки крові пацієнта, насиченою тромбоцитарними факторами зростання. Ін’єкція PRP в ушкоджений суглоб зупиняє запальний процес і прискорює регенерацію.
 • Цитокінитерапію, засновану на використанні сироватки крові пацієнта, збагаченої захисними білками (IL-1Ra). Ін’єкції такої сироватки вводять в область поразки, завдяки чому зменшується запалення і больові відчуття, збільшується амплітуда рухів.
 • MSK-терапію (лікування стовбуровими клітинами)

Артроскопический дебрідмент

На другій стадії гонартрозу, коли суглоб ще відносно цілий, а больові відчуття виникають тільки при русі, пацієнту рекомендується мінімальне оперативне втручання. Хірург робить невеликий надріз, через який з порожнини суглоба витягує зруйновані частинки хряща, що викликають біль.

Після артроскопического дебрідмента пацієнт забуває про болях в колінному суглобі. І хоча така операція не позбавляє повністю від артрозу, вона все ж є досить ефективною в боротьбі з хворобою.

Остеотомія

Хірургічна операція на суглобі, метою якої є відновлення опороспособности нижньої кінцівки і уповільнення дистрофічного процесу.

Кістки, що оточують уражений суглоб, розпилюють і фіксують заново, але вже під трохи зміненим кутом, в результаті чого відбувається перерозподіл навантажень і зниження больового синдрому.

Протезування

призначають тоді, коли будь-які інші методи лікування вже не допомагають.

Показаннями до заміни колінного суглоба є:

 • постійно турбують болі,
 • істотне обмеження рухливості,
 • значна деформація коліна.

Залежно від ступеня пошкодження суглоба хірург рекомендує часткову або повну його заміну. При однополюсного протезування имплантом замінюють пошкоджену частину коліна, зберігаючи при цьому близько 80% суглоба природним.

При тотальному протезуванні колінний суглоб повністю замінюють штучним. Після операції больові відчуття зникають, і через деякий час (реабілітаційний період) нога в області коліна повністю відновлює свою активність.

Лікування остеоартрозав і артрозу довірте професіоналам