Лікування некрозу колінного суглоба

приймає лікар вищої категорії
по спеціальності "Ортопедія і травматологія"

Асептичний некроз колінного суглоба – важке захворювання, викликане порушенням структури кісткової тканини, її харчування, і жировою дистрофією кісткового мозку. 

Для лікування некрозу колінного суглоба застосовуються як консервативні, так і хірургічні методи. Причин змертвіння ділянки кісткової тканини або всієї кістки безліч. Розвиток асептичного некрозу кістки може виникнути в результаті порушення циркуляції крові всередині суглоба, травматичних ушкоджень або тромбозу артерії.

Переломи, застосування некваліфікованої лікувальної маніпуляції, тривалий механічний вплив, захворювання ендокринної системи, інтоксикація алкоголем або великими дозами кортикостероїдних засобів – можуть стати передумовами до руйнування кісткової тканини.

Некроз кістки призводить до незворотних змін, знижується міцність кісткової тканини, і при мінімальному навантаженні на уражену ділянку виникає імпресія та стає можливим перелом. Найчастіше схильні до асептичного некрозу кістки тазостегнового і колінного суглобів.

Які симтоми, причини і стадії асептичного некрозу колінного суглоба?

Лікування некрозу колінного суглобаОстеонекроз колінного суглоба (також його ще називають аваскулярний або асептичний некроз) – це стан, що виникає при порушенні кровопостачання ділянки кісткової тканини стегнової або великогомілкової кістки. Оскільки кісткові клітини для нормальної своєї роботи потребують постійного кровопостачання, остеонекроз, що супроводжується загибеллю цих клітин, може в кінцевому підсумку призвести до деструктивних змін колінного суглоба і вираженого остеоартрозу. Лікування асептичного некрозу колінного суглоба проводить лікар Алєксєєв М. І. 

Причини, що призводять до асептичного некрозу колінного суглоба:

  • Тривала гормональна терапія на тлі основного захворювання, що призводить до зниження кровопостачання в суглобі і його подальшого руйнування.
  • Травми колінного суглоба, які можуть бути пропущені, і приводять в подальшому до АС некрозу.
  • Захворювання ендокринної системи: цукровий діабет, гіпо- або гіпертиреоз і т.д.
  • Аутоімунні захворювання: системний червоний вовчак (СЧВ), ревматоїдний артрит (РА).
  • Ідіопатичний (без причини) – розвивається в 40% випадків.

Симптоми захворювання

Найчастіше симптоми розвиваються стадіями. В першу чергу з'являється біль в колінному суглобі, який більше виражений з внутрішньої сторони та в нічний час. Біль спочатку виникає після навантаження, потім може спостерігатися і в спокої. У міру прогресування захворювання, до болю приєднуються набряк в ділянці колінного суглоба, що поширюється до стопи, обмеження рухів в колінному суглобі, і локальна болючість в ділянці всієї поверхні колінного суглоба. Потім з'являється ранкова скутість в суглобі, яка триває не більше 60 хвилин.

Стадії остеонекрозу колінного суглоба

  • 1 і 2 стадія – тривають від 6 до 12 тижнів, проявляється набряк кістки, що добре помітний при магнітно-резонансній томографії (МРТ). На цих стадіях ще є надія на одужання.
  • На 3 і 4 стадіях настає практично незворотне руйнування кістки.

Стадії асептичного некрозу колінного суглобу

Яка діагностика перед лікуванням асептичного некрозу кістки колінного суглоба? 

Перед лікуванням асептичного некрозу кістки колінного суглоба проводять діагностику:

  1.  Променева діагностика. Рентгенографія. Рентгенографія дозволяє отримати зображення щільних анатомічних структур, в т.ч. кісток. Цей метод дослідження може бути вам призначений для виявлення змін кісток, що виникають на пізніх стадіях остеонекрозу. На ранніх стадіях хвороби змін на рентгенограмах зазвичай не буває.
  2.  Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ранні зміни кісток, які можуть бути невидимі на рентгенограмах, виявляються на МРТ. Це дослідження дозволяє оцінити, який обсяг кістки уражений.
  3.  Фізикальне обстеження: лікар обговорить з вами стан вашого здоров'я в цілому та історію розвитку вашого захворювання, попросить описати ваші поточні скарги, після чого проведе ретельне обстеження вашого колінного суглоба, звертаючи увагу на наступні ознаки:
    • Набряк суглоба, локальна гіпертермія або гіперемія.
    • Локальна болючість.
    • Обсяг пасивних (зі сторонньою допомогою) і активних (самостійних) рухів в колінному суглобі.
    • Нестабільність суглоба.
    • Біль при навантаженні тягарем.
    • Будь-які ознаки травми м'язів, сухожиль і оточуючих колінний суглоб зв'язок.

Як відбувається лікування асептичного некрозу колінного суглоба?

Лікування асептичного некрозу колінного суглобу проводиться як оперативним так і окнсервативним методом.

  1.  Консервативне лікування призначається на ранніх стадіях захворювання, якщо обсяг ураженої кістки невеликий. Консервативне лікування асептичного некрозу кістки колінного суглоба включає:
    • Медикаментозне лікування. Прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як ібупрофен, допомагає усунути біль і запалення вашого колінного суглоба. Додавання до терапії хондропротекторов і вітамінів посилює ефект від лікування.
    • Обмеження навантаження на хвору кінцівку – в ряді випадків дозволяє сповільнити прогресування пошкодження суглоба, викликане остеонекрозом, і створити умови для загоєння. Лікар може порекомендувати вам використовувати милиці протягом деякого періоду, щоб розвантажити хворий колінний суглоб. У деяких випадках можливе носіння розвантажувального брейса, що сприяє перерозподілу навантаження з ураженої частини колінного суглоба на здорову.
    • Лікувальна фізкультура. Ваш лікар або фізіотерапевт складуть для вас спеціальну програму вправ, які допоможуть зміцнити м'язи стегна і зберегти рухливість ураженого колінного суглоба. У деяких випадках, щоб уникнути перевантаження колінного суглоба, можуть бути рекомендовані вправи в басейні.
    • Модифікація активності. Лікар може рекомендувати вам уникати певних видів фізичної активності, які викликають або підсилюють ваші хворобливі симптоми.
  2.  Хірургічне лікування. При ураженні значної площі суглобової поверхні або при неефективності проведених консервативних заходів доктор може порекомендувати вам операцію.

Існує кілька варіантів хірургічного лікування некрозу колінного суглоба: Лікування асептичного некрозу кістки колінного суглоба

  • Артроскопічний дебрідмент і мікрофрактурінг. Під час дебрідмента ("чистки") хірург використовує невелику камеру і мініатюрні хірургічні інструменти, за допомогою яких з суглоба видаляються дрібні фрагменти кістки і пошкоджений суглобовий хрящ.
  • Тотальне або уніфокальне ендопротезування колінного суглоба. Якщо хвороба прогресує настільки, що розвивається колапс кістки, виникає потреба в заміні ураженої частини колінного суглоба. Під час ендопротезування уражені ділянки кістки і хряща колінного суглоба видаляються і замінюються металевими компонентами, що дозволяє відновити функцію вашого колінного суглоба.

А якщо вас цікавить лікування дисплазії кульшових суглобів переходьте за посиланням.

Форма запису на консультацію
Безопераційні методи лікування травм коліна
Колінний суглоб є найбільшим в організмі людини і задіяний практично у всіх видах руху (біг, ходьба, стрибки, зги
Профілактика травм суглобів при заняттях спортом
На стані суглобів негативно позначаються будь-які підвищені навантаження, особливо професійні заняття спортом. Хр
Наукова конференція Motus Forum
21-22 вересня 2018 р в м. Коблево Миколаївської області відбулася значна подія ‒ міжнародна “Науково-освітн